•

Základná škola v Rimavských Janovciach sa nachádza v spoločnej budove s  materskou školou. Budova je jednoposchodová, nachádza sa v strede obce v príjemnom prostredí. Okrem materskej školy a základnej školy sa v tejto budove nachádza aj školská kuchyňa s jedálňou. Priestor vymedzený pre školu a výchovno-vzdelávací proces je na prízemí budovy. Škola je neplnoorganizovaná, jednotriedna so štyrmi ročníkmi.

Školu navštevujú žiaci priamo z obce Rimavské Janovce. Väčšina žiakov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia a niektorým z nich bola schválená dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom. Sú to žiaci ohrození sociálnym vylúčením. Pozitívum je, že žiaci sa navzájom poznajú, pomáhajú si  a v škole vládne priateľská atmosféra.

Zameraním školy je v súlade s jej poslaním vytvoriť predovšetkým vyvážené  prostredie, v ktorom je žiak  pre učiteľa partnerom. Ďalšou prioritou je osobný a sociálny rozvoj žiaka, zvládnutie plynulej komunikácie v slovenskom jazyku, rozvoj elementárnej spôsobilosti v anglickom jazyku, využívanie etnických rozmanitostí vo vyučovaní, rozvoj  športu a kultúry v podmienkach školy. Ďalej je poslaním a zameraním školy v spolupráci  s rodičmi žiakov a miestnou komunitou vzdelávať a vychovávať  žiakov pre život. Vyzbrojiť ich mravnými postojmi, ideálmi a hodnotovým systémom, schopnosťami, zručnosťami a vedomosťami, potrebnými na úspešný život v neustále sa meniacej, učiacej sa, kultúrne rozmanitej                 a globálnej spoločnosti. Prostredníctvom vytvárania vzťahov rozvíjať sociálno-komunikačné funkcie a podporovať komunikáciu medzi žiakmi, rodičmi, pedagógmi v školskom prostredí.

Škola umožňujeme získať žiakom dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch. Našou snahou je dať šancu každému žiakovi, aby sa rozvíjal  podľa svojich schopností, možností a bolo mu umožnené zažiť úspech. Zabezpečujeme podmienky na vzdelávanie každého žiaka tak, aby mal rovnocenný prístup vo vzdelaní.

Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerujeme k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy.

U žiakov formulujeme harmonickú slobodnú ľudskú osobnosť s poznaním svojich práv      a povinností, ktorá je schopná uplatniť sa v reálnom živote a tiež tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie. Pozitívnou motiváciou podporujeme sebadôveru žiakov. Kladieme dôraz na rozvíjanie sebapoznania  a sebahodnotenia žiaka.